• Create wish list
  • EN
    DE EN FR
    • Create wish list
    • x

      There are no items in the basket.
      Continue shopping
    x

    There are no items in the basket.
    Continue shopping
    healyness.de healyness.de
  • EN
    DE EN FR
  • x

    There are no items in the basket.
    Continue shopping
    • Beauty Products
    • Dietary Supplements
    • Milk Drink
    • Baby & Kids
    • Top Seller
    • All Brands
      Show Beauty Products
      Face Skin Face Skin
      Hair Care Hair Care
      Body Care Body Care
    • Biovea Collection
    • For Hair
    • For Kids
    • Nose, Teeth and Mouth
    • Milk Powder for Kids
    • Milk Powder for Adults
      Show Baby & Kids
      Milk Drink Milk Drink
      Supplements Supplements
      Shampoo & Shower Gel Shampoo & Shower Gel
      Penaten Baby Care Set Penaten Baby Care Set
      Show All Brands
      Aptamil
      Avène
      Bigaia
      Bioderma
      Biovea
      Bübchen
      Cerave
      Dove
      Eucerin
      Gifrer
      Glysolid
      Kamill
      La Roche-Posay
      Mustela
      Nestlé
      Neutrogena
      Nivea
      OGX
      Penaten
      Ricola
      Saforelle
      Sanostol
      Vaseline
      Vichy
    • EN
    • DE
    • EN
    • FR
    • Beauty Products
      • Beauty Products Show all
      • Face Skin
      • Hair Care
      • Body Care
    • Dietary Supplements
      • Dietary Supplements Show all
      • Biovea Collection
      • For Hair
      • For Kids
      • Nose, Teeth and Mouth
    • Milk Drink
      • Milk Drink Show all
      • Milk Powder for Kids
      • Milk Powder for Adults
    • Baby & Kids
      • Baby & Kids Show all
      • Milk Drink
      • Supplements
      • Shampoo & Shower Gel
      • Penaten Baby Care Set
    • Top Seller
    • All Brands
      • Show All Brands Show all
      • Aptamil
      • Avène
      • Bigaia
      • Bioderma
      • Biovea
      • Bübchen
      • Cerave
      • Dove
      • Eucerin
      • Gifrer
      • Glysolid
      • Kamill
      • La Roche-Posay
      • Mustela
      • Nestlé
      • Neutrogena
      • Nivea
      • OGX
      • Penaten
      • Ricola
      • Saforelle
      • Sanostol
      • Vaseline
      • Vichy
    1. Hair Care
    2. Homepage
    3. Beauty Products
    4. Hair Care
    5. Ogx Argan Pentretating Oil 100 Ml
    Show details
    Ogx Argan Pentretating Oil 100 Ml

    Ogx Argan Pentretating Oil 100 Ml

    SKU: 164
    GTIN: 3574661563312
    Category: Hair Care
    • Delivery time: 3 - 4 Workdays Germany
    8,99 €
    89,90 € per 1 l
    incl. 19% VAT , plus shipping costs
    OGX
    • Description
    • Ingredients
    • Application

    product information:

    Strengthen and renew the hair with OGX Argan Oil of Morocco Penating Hair Oil Treatment. The rich hair oil is ideal for all hair types and textures and helps to penetrate the hair shaft while it renews and softens the hair. With a moisturizing mix of rich, cold -pressed Moroccan argan oil, it helps to revive the hair and leave it neat and silky smoothly. Nourishing hair oil seals nutrients and shine to improve hair thickness and elasticity, and leaves tangible curls that are soft but strong. In addition, the fresh citrus, floral-green and woody fragrance makes hair care an all-round sensual experience and leaves an irresistibly good fragrance in the hair. Without parabens and sulfated surfactants, this hair oil is gently enough to give the hair a radiant shine from the inside. For a complete hair care routine that makes your hair lush and divinely glossy, combine it with Renewing + Argan Oil of Morocco Shampoo and Conditioner and other hair products with Moroccan oil from OGX.

    Content: 100,00 ml
    cyclopentasiloxane, cyclotetrasiloxane, dimethiconol, C12-15 alkyl benzoate, argania spinosa kernel oil, fragrance (perfume).

    Apply a small amount to the palm, rub your hands together and then apply it evenly on the surface of the damp (towel -dry) hair and work it into the tips.

    Similar items
    Penaten Baby Intensive Care Oil 200Ml
    Penaten Baby Intensive Care Oil 200Ml
    Penaten
    Penaten Baby Intensive Care Oil 200Ml
    2,95 € *
    14,75 € per 1 l
    • Delivery time: 17 - 18 Workdays Germany
    Eucerin® Oil Control Face Sun Gel-Cream Lsf 50+
    Eucerin
    Eucerin® Oil Control Face Sun Gel-Cream Lsf 50+
    16,95 € *
    339,00 € per 1 l
    • Delivery time: 3 - 4 Workdays Germany
    Biovea Cod Liver Oil 1000Mg 120 Softgels
    Biovea Cod Liver Oil 1000Mg 120 Softgels
    Biovea
    Biovea Cod Liver Oil 1000Mg 120 Softgels
    31,99 € *
    0,27 € per 1
    • Delivery time: 3 - 4 Workdays Germany
    Ogx Argan Extra Penetrating Oil 100 Ml
    Ogx Argan Extra Penetrating Oil 100 Ml
    OGX
    Ogx Argan Extra Penetrating Oil 100 Ml
    8,99 € *
    89,90 € per 1 l
    • Delivery time: 3 - 4 Workdays Germany
    Question about item
    Contact data
    Question about item

    Please see our privacy notice

    Recently viewed
    Ogx Argan Pentretating Oil 100 Ml
    Ogx Argan Pentretating Oil 100 Ml
    OGX
    Ogx Argan Pentretating Oil 100 Ml
    8,99 € *
    89,90 € per 1 l
    • Delivery time: 3 - 4 Workdays Germany
    Fast delivery
    Ordered today, delivered tomorrow

    Help & Support
    24/7 best support

    Fast return
    Guaranteed fast reimbursement

    Telephon Support

    Mon-Friday: 06172 8866 895

    Newsletter Subscribe
    Please email me the latest information on your product portfolio regularly and in accordance with your data privacy notice. I recognise that I can revoke my permission to receive said emails at any time.

    Contact

     Max-Planck-Straße 15

     61184 Karben

    Tel: 06172 8866 895

    Email: info@av-nutripharm.de

    Mon-Don: 09:00 - 17:00 Uhr
    Frei: 09:00 - 16:00 Uhr

    Information
    Information
    • About Us
    • Payment Information
    • Shipment
    • Customer Service
    • News
    • Contact

    Legal
    Legal
    • Data Protection
    • GTCs
    • Sitemap
    • Imprint
    • Right of Rescission

    Payment methods

       Datei:PayPal.svg – Wikipedia             

       Werbeartikel & Werbegeschenke: MIT LOGO | allbranded          

    Zahlungsinformationen | crazysheepcoffee.de   Datei:IDEAL (Bezahlsystem) logo.svg – Wikipedia              Datei:Giropay.svg – Wikipedia 

       Bancontact | CURO Payments     Blik - Wikipedia     File:Eps-Überweisung Logo.svg - Wikimedia Commons


    Shipping methods

       Datei:DHL Logo.svg – Wikipedia     Datei:Hermes Logistik Gruppe 2008.svg – Wikipedia

    * All prices incl. VAT, plus shipping fees
    © healyness.de
    Powered by JTL-Shop | FIRE JTL-Shop Template
    Login for registered customers
    Forgot password
    New to our online shop? Register now!
    How we use cookies and other data

    By selecting "Accept all", you give us permission to use the following services on our website: YouTube, Vimeo, PayPal Express Checkout und Ratenzahlung. You can change the settings at any time (fingerprint icon in the bottom left corner). For further details, please see Individual configuration and our Privacy notice.

    Data privacy settings

    The settings you specify here are stored in the "local storage" of your device. The settings will be remembered for the next time you visit our online shop. You can change these settings at any time (fingerprint icon in the bottom left corner).

    For more information on cookie lifetime and required essential cookies, please see the Privacy notice.


    Further information

    To view YouTube contents on this website, you need to consent to the transfer of data and storage of third-party cookies by YouTube (Google). This allows us to improve your user experience and to make our website better and more interesting. Without your consent, no data will be transferred to YouTube. However, you will also not be able to use the YouTube services on this website.

    Description:

    Embedding videos

    Processing company:

    Google Inc.

    Terms of use: Link

    Further information

    To view Vimeo contents on this website, you need to consent to the transfer of data and storage of third-party cookies by Vimeo.. This allows us to improve your user experience and to make our website better and more interesting. Without your consent, no data will be transferred to Vimeo. However, you will also not be able to use the Vimdeo services on this website.

    Description:

    Embedding videos

    Processing company:

    Vimeo

    Terms of use: Link

    Further information

    In order to unlock offers for extended payment options, in particular express checkout and payment in instalments, we require your consent to the data transfer and storage of third-party cookies of the payment provider PayPal. This allows us to also offer you express checkout and payment by instalments. Without your consent, only the technically necessary data transfer to PayPal will take place, but you will then not be able to use the express checkout or extended offers for payment by instalments on this site.

    Description:

    Using express checkout and Displaying offers for payment in instalments for individual items or your entire purchase.

    Processing company:

    PayPal

    Terms of use: Link

    Data privacy settings

    Would you like to see these contents? Activate the desired contents for one session only or allow the website to remember these settings. Once you have given your consent, the third-party data can be loaded. For this, third-party cookies might be stored on your device. You can change these settings at any time (fingerprint icon in the bottom left corner). For further details, please see the Privacy notice.

    Further information {{headline}} {{description}}